Strój biznesowy

„Nigdy nie lekceważ roli ubioru w świecie biznesu. Nawet jeśli sam nie interesujesz się modą i nie przywiązujesz wagi do tego, co wkładasz, ubranie wiele o tobie mówi, a niestaranny strój może pozbawić cię szansy na pracę. Panuje powszechne przekonanie, że elegancja świadczy o profesjonalizmie i wzbudza zaufanie. Ludzie, którzy z Tobą pracują, zwłaszcza przełożeni, zakładają, że twój wygląd odzwierciedla jakość twojej pracy.”

„Szczególnie w przypadku młodszych stażem pracowników eleganckie ubranie jest sygnałem, że chcą być traktowani poważnie. Warto więc ubierać się zgodnie z wymogami stanowiska, na które chcielibyśmy awansować.

Dowiedz się, jaki dress code obowiązuje w danej firmie, i ubierz się tak, jakbyś tam pracował. Na rozmowę kwalifikacyjną w bardzo konserwatywnej firmie nie wkładaj najmodniejszego designerskiego stroju. Bądź ostrożny i zachowaj umiar. Jeśli masz wątpliwości, wybierz najbezpieczniejszą opcję. Zanim się dowiesz, jak ubierają się współpracownicy, wybieraj stonowane kolory, obuwie na niezbyt wysokich lub płaskich obcasach i nie eksponuj zbytnio skóry. Oczywiście na wybór stroju wpływają branża oraz rodzaj i miejsce pracy. Od finansistów, którzy obracają cudzymi pieniędzmi, oczekuje się tradycyjnego stroju, ubrania noszone przez projektantów mody mają odzwierciedlać najnowsze trendy. Kolory, które wyglądają dobrze na słonecznej Florydzie, nie nadają się na Manhattan.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety powinni zaplanować ubiór tak, żeby był odpowiedni do ich stanowiska, a przy tym wygodny.

Zapoznaj się z dress codem obowiązującym w danej firmie i ubierz się tak, jakbyś już tam pracował. Dopóki nie będziesz pewny, jakiego stroju oczekuje się od pracowników, ubieraj się raczej konserwatywnie. Bądź ostrożny i unikaj przesady. Przygotuj garderobę biznesową odpowiednią do twojego stanowiska (dotyczy to kobiet i mężczyzn). Dobieraj ubrania pod kątem swojego zawodu, pogody, stanowiska i konkretnej okazji. Biżuterię ogranicz do minimum (dotyczy to kobiet i mężczyzn). Zadbaj o buty – skóra powinna być czysta i wypolerowana.

Nie lekceważ znaczenia stroju w pracy. Nie pozbawiaj się szansy na sukces nieodpowiednim strojem. Jeśli pracujesz w biurze, nie ubieraj się jak na plażę. Nie noś nieodpowiednich spódnic (zbyt krótkich albo zbyt obcisłych). Nie ubieraj się prowokacyjnie – nie wkładaj bluzek ani sukienek z dużym dekoltem czy z prześwitującego materiału. Nie przesadzaj z perfumami. Jeśli masz spotkanie z klientem, nie ubieraj się swobodnie, nawet w „luźne piątki”.

Zdaniem psychologa Alberta Mehrabiana na pierwsze wrażenie składają się: komunikacja niewerbalna (język ciała i wygląd) – 55%, głos – 38%, słowa – 7%.

Źródło: „Współczesne maniery, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt” Dorothea Johnson, Liv Tyler

Poniżej moja propozycja stylizacji biznesowej, do której dołączyłabym, bransoletkę LadyGlam z kul jadeitu, kryształków szklanych i zawieszki ze srebra pr. 925

biznes.jpg


 Dodaj komentarz